Na intensywnej eksploatacji lasów ogromne środki zyskują Lasy Państwowe, traci zaś na niej całe społeczeństwo.
Lasy Państwowe odnotowują rekordowe przychody. W 2022 roku wyniosły one 15 mld PLN, o 5 mld więcej niż w roku poprzednim. Te środki są w dużej mierze marnotrawione.
Eksploatacja gospodarcza lasów generuje ogromne przychody. Lasy Państwowe przejadają jednak ogromną ich część na swoje wydatki i akcje polityczne. Część przychodu Lasów Państwowych, która trafia do budżetu i społeczeństwa jest nieproporcjonalnie mała w porównaniu z innymi państwami, gdzie istnieją podobne do Lasów Państwowych instytucje zarządzające lasami publicznymi.
W ostatnich latach przychody Lasów Państwowych rosną w oszałamiającym tempie, wraz ze wzrostem pozyskania drewna oraz wzrostem jego cen. W 2022 roku przychody tej instytucji wyniosły astronomiczne 15 mld PLN (czyli o 5 mld więcej niż w roku poprzednim).
Zysk Lasów Państwowych rośnie jednak o wiele wolniej. Czemu? Bo Lasy Państwowe ukrywają zysk przejadając lwią część swoich przychodów i marnując środki pozyskane z wycinek między innymi na:
- nieadekwatnie wysokie pensje,
- wystawne siedziby,
- akcje polityczne,
- granty dla organizacji, które zobowiążą się chwalić Lasy Państwowe,
- dofinansowanie leśniczówek dla swoich pracowników i inne podobnie szkodliwe społecznie i niesprawiedliwe wydatki.
359 mln PLN – dofinansowanie od Lasów Państwowych na drogi (leśne i poza lasami). Według mediów duża część dofinansowywanych dróg znajduje się w okręgach wyborczych polityków Suwerennej Polski (1).
35 mln PLN -koszt billboardów leśnych promujących Lasy Państwowe. Na 35 mln PLN opiewał opisywany przez prasę przetarg, natomiast zarządzenie Dyrektora Generalnego autoryzujące powstanie billboardów mówi o wydatkach maksymalnie do 65 mln PLN (2).
11 mln PLN – konkurs “Drewno jest z lasu”, w którym głównym obowiązkiem grantobiorcy jest promocja drewna i Lasów Państwowych. Media donosiły o tym, że sporo z tych funduszy poszło na tak nieuzasadnione zakupy jak 160 książeczek płatkowanego złota, złocenia ołtarza, piknik dla dzieci z pieczeniem kiełbasek, wycieczka autokarem do nadleśnictwa itp. Duża część tych wydarzeń miała miejsce w okręgach wyborczych Suwerennej Polski (3).
7.5 mln PLN – planowany roadshow, mobilna wystawa na 100-lecie Lasów Państwowych (4).
3.285 mln PLN – maksymalna kwota konkursu dla kół gospodyń wiejskich w 2022 roku. Granty do 5 tys PLN otrzymało 657 kół gospodyń wiejskich. W 2023 roku kwotę pojedynczego grantu podniesiono do 10 tyś PLN (5).
78 tys. PLN – jedwabne apaszki, krawaty, bursztynowe spinki na Dzień Leśnika.
Równocześnie Lasy Państwowe w bardzo ograniczonym stopniu dzielą się swoimi dochodami z eksploatacji lasów i sprzedaży drewna z resztą społeczeństwa. Ochrona przyrody pozostaje zaś chronicznie i poważnie niedofinansowana.
Jak odzyskać lasy dla ludzi, przyrody i klimatu? Przeczytaj Manifest Leśny ruchów i organizacji społecznych.